Věda
Přinášíme Vám vědu, která pracuje pro Vás! Objevte nejnovější poznatky a výzkumy, které potvrzují účinnost našich inovativních metod. Naše programy jsou založeny na pevných vědeckých základech, abyste dosáhli těch nejlepších možných výsledků.
Tato sekce je určena všem, kteří chtějí porozumět vědeckému pozadí terapeutických metod, jak Vám mohou výrazně pomoci na cestě k úspěšnému hubnutí.
ICDT
Množství studií potvrzuje, že kombinace nutriční terapie a psychologických intervencí přináší významně lepší výsledky než jiné metody redukce hmotnosti. Zejména pokud jde o výsledky a především dlouhodobou udržitelnost výsledků hubnutí.
Metoda ICDT revolučním způsobem propojuje nutriční intervenci a kognitivně behaviorální terapii (KBT), čímž zajišťuje optimální a trvalé výsledky. Klíčovou a inovativní součástí metody jsou také nové diagnostické a hodnotící metody jako je například dotazník stravovacích návyků AEBQ.
Studie z roku 2024 zabývající se efektivitou ICDT na léčbu obezity a nadváhy a jejím vlivem na psychologické aspekty těchto stavů.
Studie ukázala, že ICDT je nejen výrazně efektivnější při úbytku hmotnosti než samotná dieta bez psychologické intervence, ale také zlepšuje kontrolu chutí a stravovacích návyků. Podrobnosti o výsledcích studie a video prezentaci najdete kliknutím na tlačítko níže.
KBT
Existuje množství studií, které naznačují, že kognitivně behaviorální terapie (KBT) je jednou z nejúčinnějších psychoterapeutických metod v léčbě obezity a nadváhy. Tyto studie potvrzují, že KBT je klíčovým nástrojem pro úspěšné dosažení a udržení úbytku hmotnosti.
Metaanalýza KBT od Dr. Mesariče
Studie publikovaná v časopise Scientific Reports v roce 2023 zkoumala účinnost kognitivně-behaviorální terapie (KBT) na změnu životního stylu u pacientů s obezitou a diabetem 2. typu. Analýza devíti randomizovaných kontrolovaných studií s celkem 902 účastníky ukázala, že KBT má středně silný a významný efekt na úbytek a udržení hmotnosti. Studie potvrzuje účinnost KBT při hubnutí a udržení váhy.
Více informací o studii naleznete zde.
Srovnání účinnosti léčby poruchy příjmu potravy
Studie publikovaná v časopise Behaviour Research and Therapy v roce 2020 zkoumala účinnost různých psychoterapeutických metod při léčbě poruchy záchvatovitého přejídání (BED). Systematická recenze a síťová metaanalýza porovnala několik přístupů, včetně kognitivně-behaviorální terapie (KBT), interpersonální terapie (IPT), a psychodynamické terapie (PDT).
Výsledky byly jasné: KBT se ukázala jako nejúčinnější v redukci frekvence záchvatovitého přejídání a zlepšení celkového stravovacího chování. IPT byla také účinná, ale méně než KBT. Metoda PDT vykazovala nejmenší účinnost ve srovnání s ostatními metodami.
Pro více informací si přečtěte plnou studii.
VLCKD (Velmi nízkokalorická ketogenní dieta)
Na téma těchto diet bylo v posledních desetiletích publikováno mnoho stovek až tisíců studií, které se zaměřovali na širokou škálu efektů. Tyto studie nezkoumají pouze prokázané účinky na hubnutí, ale také vliv na zdraví, hladiny hormonů a léčbu různých nemocí.
Pravděpodobně neznámější je pozitivní vliv diety na léčbu epilepsie. V posledních letech se také objevily studie, které ukazují její přínos při léčbě diabetu druhého typu a Alzheimerovy nemoci.
Níže přinášíme výběr nejnovějších studií, které zahrnují především tzv. metaanalýzy. Tyto studie poskytují zpětné posouzení předchozích výzkumů a představují zajímavou možnost, jak v rámci jednoho odborného článku shrnout často desítky až stovky provedených studií a vědeckých výzkumů.
Metaanalýza na bezpečnost a účinnost VLCKD u obézních pacientů
Studie publikovaná v roce 2019 zkoumala účinnost a bezpečnost velmi nízkokalorické ketogenní diety (VLCKD) u pacientů s nadváhou a obezitou. Tato systematická a přehledová studie a metaanalýza ukázala, že VLCKD vede k významnému snížení tělesné hmotnosti, BMI, obvodu pasu a zlepšení dalších metabolických ukazatelů, jako jsou hladiny HbA1c, celkového cholesterolu, triglyceridů a krevního tlaku. Výzkum také zaznamenal zlepšení jaterních funkcí.
Pozitivní výsledky byly udržitelné až dva roky po ukončení diety, což naznačuje dlouhodobou účinnost této diety pro léčbu obezity. Studie byla provedena v rámci spolupráce několika univerzit a výzkumných center, zahrnujících evropské i mezinárodní instituce.
Pro podrobnosti si přečtěte studii zde.
Srovnání 2 měsíční VLCKD a LCD na pokles viscerálního a jaterního tuku
Studie porovnávala účinnost dvouměsíční velmi nízkokalorické ketogenní diety (VLCKD) se tradiční nízkokalorickou dietou (LCD) u obézních pacientů. Skupina na VLCKD zaznamenala výrazně větší úbytek hmotnosti a redukci viscerálního a jaterního tuku ve srovnání se skupinou na LCD.
Konkrétně skupina na VLCKD ztratila 9,59 % tělesné hmotnosti oproti 1,87 % ve skupině na LCD a měla větší pokles jaterního a viscerálního tuku. Studie tedy naznačuje, že VLCKD může být efektivnější při snižování tuku a zlepšení zdraví jater.
Pro více informací si můžete přečíst celou studii zde.
Vliv VLCKD na hladinu testosteronu
Studie publikovaná v časopise Endocrine v roce 2023 zkoumala vliv ketogenní diety na hladiny testosteronu. Analýza zahrnovala sedm studií s celkem 230 pacienty, z nichž tři studie zahrnovaly obézní muže.
Výsledky ukázaly, že ketogenní diety vedly ke zvýšení hladin testosteronu, přičemž výraznější účinky byly zaznamenány u velmi nízkokalorických ketogenních diet (VLCKD) ve srovnání s normokalorickými variantami. Zvýšení testosteronu bylo významně spojeno s věkem pacientů a úbytkem hmotnosti.
Pro více informací si přečtěte studii.
Kontakty
Bankovní spojení
Číslo účtu (CZK): 335157448/0300
Fakturační údaje
Victus terapie, s.r.o.
Radniční 34
547 01 Náchod
IČO: 21131210
Spisová značka: C 52329/KSHK Krajský soud v Hradci Králové
Odkazy
© 2024 Victus terapie, s.r.o.